Centralne zasady udziału w pielgrzymce 2020

Najistotniejsze zasady udziału obowiązujące w II Wspólnocie – Śródmieście w Pieszej Pielgrzymce Krakowskiej na Jasną Górę, związane ze stanem epidemii:

 

I. Zasady ogólne.

 1. Liczba osób dopuszczonych do udziału w PPK w każdej wspólnocie wynosi 150 osób (wraz z obsługą). Odległość pomiędzy pielgrzymami musi wynosić 2 metry (z każdej strony). Jeśli odległość między pielgrzymami będzie mniejsza, należy mieć zasłonięte usta i nos (maseczka, przyłbica itp.).
 2. Zapisy odbędą się przez formularz, który pojawi się na stronie 15 lipca o północy. Decydować będzie kolejność zgłoszeń, miejsce zamieszkania (na terenie Archidiecezji Krakowskiej), wiek (18-50 lat) oraz podpisanie stosownych oświadczeń w dniach 1-4 sierpnia br. od godziny 17:00-19:00 w Biurze Pielgrzymkowym przy Kolegiacie św. Anny w Krakowie, a także wniesienie opłaty. 
 3. Udział w Pielgrzymce jest płatny dla wszystkich, włącznie ze służbami. Koszt będzie wyższy niż w latach poprzednich i będzie wynosił 100 zł od osoby.
 4. Udział w PPK we Wspólnocie II Śródmieście jest dopuszczony tylko dla osób pomiędzy 18, a 50 rokiem życia (za wyłączeniem osób pełniących ścisłą służbę).
 5. Istnieje możliwość zakupu biletu powrotnego na autobus z Częstochowy do Krakowa. Cena biletu wynosi 40 złotych.

 

II. Zasady organizacyjne.

 1. Każdy pielgrzym posiada imienną legitymację, która musi być noszona cały czas w widocznym miejscu.
 2. W przypadku naruszenia Regulaminu PPK, bądź wewnętrznych zasad ustalonych przez II Wspólnotę Śródmieście, przewodnik grupy odbiera uczestnikowi legitymację, co jest równoznaczne z wykluczeniem możliwości dalszego pielgrzymowania.
 3. Każdego dnia na trasie PPK będzie mierzona temperatura ciała – temperatura rano ok. i nieznacznie powyżej 37 stopni nie wyklucza pątnika z pielgrzymki, tylko nakazuje zwrócenie uwagi na pielgrzyma i jego obserwację w ciągu dnia. Dopiero, jeśli temp. zacznie gwałtownie wzrastać i  osiągnie 380 lub u pątnika wystąpią niepokojące objawy sugerujące zakażenie COVID-19, pielgrzym będzie całkowicie odizolowany od grupy i przewieziony do miejsca zakwaterowania innym pojazdem a jego przypadek zostanie zgłoszony do sanepidu powiatowego, który podejmie dalsze decyzje.
 4. W przypadku stwierdzenia we Wspólnocie przypadku COVID-19, cała wspólnota będzie poddana obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie.
 5. Noclegi odbywają się jedynie w jednoosobowych namiotach. W przypadku najbliższej rodziny istnieje możliwość nocowania w jednym większym namiocie (do drugiego stopnia pokrewieństwa).
 6. Każdy pielgrzym we własnym zakresie musi zadbać o swoje wyżywienie. W bazie będzie można kupić codziennie jedynie świeży chleb i wodę. Możliwe, że będą w sprzedaży także drożdżówki. W tym roku nie będzie kuchni sprzedającej ciepłe posiłki, a także sklepiku.
 7. Na trasie PPK nie będzie służby czystości. Wobec tego, każdy pielgrzym wyrzuca swoje śmieci na trasie do koszów ulicznych.
 8. W tym roku nie będzie busa zabierającego chorych lub zmęczonych pielgrzymów z trasy (tzw. Marudera).
 9. Dostęp do wody na postojach będzie ograniczony. Wobec powyższego należy się w nią zaopatrzyć we własnym zakresie.
 10. Nie zapewniamy dostępu do pryszniców – zalecamy zaopatrzenie się w prysznice turystyczne.
 11. Na trasie pielgrzymowania będą dostępne środki dezynfekujące.
 12. Ogólne informacje dotyczące tegorocznego pielgrzymowania znajdują się w ZASADACH GIS (link do załącznika).