O nas

Piesza Pielgrzymka Krakowska na Jasną Górę składa się z 8. Wspólnot, które tworzą pielgrzymi zarówno z Krakowa jak i różnych miejscowości z Archidiecezji.

Wspólnota 2. – ŚRÓDMIEJSKA

  • Ksiądz Przewodnik: ks. Adam Kurdas
  • Szefowa Bazy: Paulina Brauner

Kolegiata Św. Anny w Krakowie, ul. Św. Anny 11

 

Grupa 6 – Braterska

Patronami grupy są św. Jan Kanty i bł. Michał Giedroyć, przewodnikami – ks. Andrzej Tarasiuk oraz ks. Mateusz Kozik.

Specyfiką Grupy VI jest brak specyfiki – mówiąc pozytywnie: różnorodność. W grupie VI od lat wędrują RAZEM bardzo różni ludzie: dzieci, młodzi, starsi i najstarsi; rodziny, samotni, celibatariusze; kościelnie „zrzeszeni” i „nie-zrzeszeni” (bez specyficznej przynależności); członkowie nowych wspólnot eklezjalnych i ludzie zakochani w najbardziej tradycyjnych formach pobożności, z diecezji krakowskiej i z całej Polski. Wszyscy doświadczamy co roku tego samego: piękna Kościoła – jednego w różnorodności. Grupa ma charakter co-nieco medytacyjny: głoszone w niej konferencje są zawsze skoncentrowane na tekstach biblijnych; w trakcie drogi zawsze znajdujemy czas na dłuższe milczenie i skupienie na usłyszanym Słowie. Swego rodzaju „nukleus” 6-tki stanowi wspólnota „namARKA” oraz kilkudziesięcioosobowa grupa stałych, wiernych 6-tce pielgrzymów.

 

Grupa 7 – Franciszkańska

Patronem grupy jest św. Franciszek z Asyżu, przewodnikiem – o. Dawid Birunt OFM.

Grupa franciszkańska, którą charakteryzuje 3XR (Rozmodlona, Roztańczona, Rozśpiewana). Grupie „7” patronuje św. Franciszek z Asyżu, którego duchowość przenika osoby pielgrzymujące. Starają się one żyć tą radością, którą tryskał biedaczyna z Asyżu, a której źródłem jest sam Bóg. Czas pielgrzymowania jest czasem modlitwy, ale również czasem radosnego śpiewania dla Boga i dla człowieka, czasem zatrzymania się nad cudem przyrody, czasem dzielenia się braterską miłością.

 

Grupa 8 – Misjonarska

Patronem grupy jest Św. Wincenty a Paulo, przewodnikiem – ks. Wojciech Kaczmarek CM.

Dobrze, że jesteś!

Zapraszam cię do dołączenie do misjonarskiej grupy pielgrzymkowej nr 8. Nasza „ÓSEMKA” to wspólnota dla KAŻDEGO! Dla ugruntowanych w wierze, a także tych, którzy Boga poszukują. Nasze gro stanowią studenci z Duszpasterstwa Akademickiego „Na Miasteczku”, parafianie od Matki Bożej z Lourdes w Krakowie, mieszkańcy z Jaworznej, Rzeszowa, Śląska, młodzież z misjonarskich parafii oraz „Radosnej Nowiny” z Piekar, rodziny, seniorzy, Siostry Szarytki i Księża Misjonarze i wielu, wielu innych…

Jeżeli chcesz spotkać Boga we wspólnocie, nauczyć się nowych form modlitwy, poznać sposoby Wincentego na rozwijanie wiary, zapraszam z serca!

Jak jest w naszej grupie?

Dowiesz się, czytając artykuł: https://misjonarze.pl/wspolnota-na-szlaku/ 

Niezależnie od tego, czy byłeś na pielgrzymce dziesiątki razy, czy też wybierasz się po raz pierwszy. Niezależnie od tego czy wychodzisz „na pole”, czy też „na dwór”. Niezależnie od tego, czy znasz już św. Wincentego, czy jeszcze nie, zapraszam.

Do Maryi i Jezusa, grupa ÓSMA w sierpniu rusza!

 

Grupa 9 – Rodzinna

 

Patronami grupy są święci Zelia i Ludwik Martin, przewodnikami ks. Piotr Kosakowski i ks. Andrzej Wasilewski-Kruk.

 

Grupa 9 – Rodzinna jest miejscem dla małżeństw z dziećmi, rodziców z dorosłymi już dziećmi, ale także młodych przygotowujących się do małżeństwa. W czasie naszego pielgrzymowania konferencje będą skierowane do dorosłych, a ich tematyka dotyczyć będzie małżeństwa i rodziny. W czasie postojów animatorzy organizować będą czas dla najmłodszych pielgrzymów, również elementy modlitewne i muzyczne dostosowane będą do wieku naszych „milusińskich”.

Serdecznie zapraszamy wszystkie rodziny do wspólnego pielgrzymowania na Jasną Górę.

 

Grupa 10 – Misyjna

Patronem grupy jest św. Szczepan, przewodnikiem – ks. Marek Figiel. Idzie z nami również  w tym roku ks. Miroslav Zivcak SMA oraz ks. Dominik Kowynia.

Grupa prowadzona wspólnie przez parafię św. Szczepana w Krakowie i Stowarzyszenie Misji Afrykańskich. Towarzyszy nam klimat misyjny. Śpiewamy w językach afrykańskich i modlimy się w różnych językach świata. W piątym dniu pielgrzymki prowadzimy barwną i rozśpiewaną konferencję misyjną. Pielgrzymują z nami księża misjonarze, misjonarze świeccy z Centrum Charytatywno-Wolontariackiego „SOLIDARNI”, parafie dekanatu Kraków i przyjaciele z całej małopolski. W trakcie drogi stajemy się zgraną ekipą, której towarzyszy atmosfera modlitwy, śpiewu, chwile ciszy i refleksji oraz dobry humor i radość pielgrzymowania.

 

Grupa 11 – Jezuicka

Patronem grupy jest św. Franciszek Ksawery, przewodnikiem – o. Waldemar Los SJ.

Patronem grupy 11, prowadzonej przez jezuitów, jest wielki jezuicki misjonarz św. Franciszek Ksawery. W naszej grupie zawsze jest zróżnicowana wiekowe. Uczestnictwo wielu pokoleń to szansa, żeby zobaczyć i doświadczyć Wspólnoty Kościoła w szerokim wymiarze.

Duchowość ignacjańska, którą kierujemy się w pielgrzymowaniu jest bogata w różne narzędzia pomagające w spotkaniu z Bogiem. Co roku rozeznajemy tematy konferencji, tak aby słuchać tego, co Duch Święty mówi do Kościoła właśnie teraz. Chcemy pogłębiać rozumienie kierunku, który Bóg wskazuje Kościołowi przez posługę Papieża i dziejącą się historię.

Wyróżnikiem naszej grupy jest balans pomiędzy czasem wspólnej modlitwy (śpiew, godzinki, różaniec czy koronka do Bożego Miłosierdzia), ciszą (medytacja Słowa Bożego, ignacjański rachunek sumienia) oraz wspólnototwórczymi momentami „dla brata i siostry” (rozmowa, dzielenie się przeżyciami).

Ważnym elementem życia jezuity jest towarzyszenie duchowe, więc w drodze zawsze jest okazja, aby porozmawiać albo przystąpić do spowiedzi.

Zapraszamy do wspólnego pielgrzymowania do naszej Mamy!

 

Grupa 12 – Akademicka

Patronem grupy jest św. Anna, przewodnikiem – ks. Krzysztof Porosło. Idzie też z nami w tym roku ks. Michał Dziedzic.

Jeśli jesteś tegorocznym maturzystą, studentem, doktorantem lub osobą świeżo po skończonych studiach, to nasza Akademicka „DWUNASTKA” jest właśnie dla Ciebie (przyjmujemy osoby w wieku od 18-35 lat).

Tworzymy Grupę, której charakter wyznaczają codzienne wędrowanie i zmaganie ze sobą samym i zmęczeniem, wsłuchiwanie się w Słowo i konferencje, momenty ciszy na spotkanie z Panem i samym sobą, rozmowy w drodze oraz pełen ogromnej radości wspólny śpiew i modlitwę. Krótko mówiąc: Wspólnota, słowo, cisza, rozmowa, modlitwa, śpiew, radość – zharmonizowane ze sobą tworzą KLIMAT, do którego tęskni się cały kolejny rok. 

Dlatego serdecznie zapraszamy, chodźmy razem i bądźmy w drodze ambasadorami DOBRA, PIĘKNA i MIŁOŚCI.

 

 

Grupa 13 – Młodzieżowa

Patronami grupy są bł. Carlo Acutis i bł. Salomea, przewodnikiem – ks. Marcin Filar.

Grupa prowadzona przez diecezjalnego duszpasterza młodzieży, otwarta na wszystkich młodych… zarówno ciałem, jak i duchem! Wzięliśmy sobie do serca wezwanie Papieża Franciszka, aby wstać z kanapy, dlatego wszędzie, gdzie się pojawimy, chcemy radośnie głosić Ewangelię.

Naszym patronem jest bł. Carlo Acutis, dlatego inspirujemy się nim i podczas pielgrzymki szukamy sposobu na to, żeby poznawać siebie, odkrywać swoje życiowe powołanie i pozwalać Bogu, aby przez nas – naszą modlitwę, służbę i wysiłek – działał w życiu innych ludzi. Jest dużo śpiewu, rozważanie Słowa Bożego, kręgi wdzięczności i nawet… nasze własne, grupowe, polsko-brazylijskie radio „13tka”.

Pójdź z nami – przekonasz się, że warto!

 

Grupa 14 – Pijarów

Patronem grupy jest św. Józef Kalasancjusz, przewodnikiem – o. Radosław Boboń SP.

Grupa prowadzona przez ojców pijarów. Wielu pielgrzymów pochodzi ze szkół i parafii pijarskich. Pielgrzymi zmierzają na Jasną Górę w intencji swoich rodzin, w intencji nowych powołań do zakonu. Grupa bije radością, uśmiechem i mocnym zaangażowaniem w prowadzenie modlitw, śpiewu, w noszenie tub, znaczków, flag.

Pielgrzymi pochodzą między innymi ze Świątnik Górnych, Łowicza, Sieprawia, Rzeszowa.

 

Grupa 15 – Salezjańska

Patronem grupy jest św. Jan Bosko, przewodnikiem – ks. Franciszek Janyga SDB.

Urodziliśmy się w 1991 roku. Powód narodzin był bardzo poważny: Światowe Dni Młodzieży w Częstochowie.

Wtedy poszliśmy pierwszy raz. Jak widzisz nie skończyło się na jednym epizodzie.

Chodzimy do dziś pod sztandarem św. Jana Bosko.

Jesteśmy bardzo rozpoznawalni, a przydzielony wtedy numer 15 jest do dziś gwarancją, że: z nami dojdziesz – nawet wtedy, kiedy będziesz chciał wrócić, będziesz się uśmiechał – nawet wtedy, kiedy będziesz bardzo zmęczony, będziesz się modlił – nawet wtedy, gdy nie potrafisz, będziesz śpiewał – nawet wtedy, kiedy nie umiesz, będziesz słuchał – nawet wtedy, kiedy wszystko cię będzie rozpraszało.

Skąd ta gwarancja?

Pójdą z tobą Salezjanie Księdza Bosko!

Co to oznacza?

Z nami się zbawisz i zabawisz – oto nasza dewiza.

Pójdź i przekonaj się sam!